Augintinių kastracija ar sterilizacija – dėl gyvūno gerovės

Ne paslaptis, kad kačių ir šunų šeimininkai pirmieji pajunta pavasarį – ne tik bundančią gamtą, bet ir aktyvėjančius augintinius. Kaip kylant hormonų audroms juos suvaldyti, išlaikyti, kad neatitrūktų nuo grandinės ir pasileistų laukais? Kaip nuraminti katiną, kad jo „serenados“ netrikdytų viso daugiabučio gyventojų ramybės? Ką daryti, kad ir pavasaris džiugintų, ir gyvūnai jaustųsi laimingi?

Operacija – pagalba gyvūnui ir šeimininkui

– Kad išvengtume ne tik nepageidaujamo gyvūno elgesio – pabėgimo iš namų, teritorijos žymėjimo, erzinančio kniaukimo, bet ir navikinių susirgimų, rekomenduojame atlikti gyvūnų kastraciją arba sterilizaciją – sako Marijampolės veterinarijos klinikos WELLVET gydytoja Karolina Kulpanaitė.

Gydytoja pastebi, kad nekastruotos patelės vyresniame amžiuje suserga pūlingu gimdos uždegimu – piometra. Laiku jos nepastebėjus, liga pažeidžia inkstus ir kepenis, taip pat uždegiminė gimda gali trūkti ir užteršti pilvo ertmę, tokiu atveju gyvūno gyvybę gali būti sunku išgelbėti. Be to, pastebėta, kad ankstyva kastracija iki minimumo sumažina pieno liaukos vėžio tikimybę.

Ypač nepageidaujama elgsena pasižymi lytiškai subrendę patinai. Jie ne tik šlapimu žymi savo teritoriją netgi ir kambaryje, bet tampa agresyvūs, stengiasi ištrūkti iš namų. Instinktas ir uoslė, užuodus rujojančios patelės feromonus, juos nuveda labai toli. Gyvūnas paklysta ir šeimininkui tenka nerimauti. Laiku atlikta kastracija ne tik padės išvengti visų šių problemų, bet ir apsaugos gyvūną nuo prostatos pakitimų, taip pat sumažėja perianalinių išvaržų rizika.

Kada geriausia atlikti kastraciją/sterilizaciją?

– Geriausia operaciją atlikti jaunam gyvūnui, – sako veterinarijos gydytoja. – Kates ir katinus operuoti rekomenduojama, kai jie būna 5–6 mėn., šunims ir kalėms rekomenduojamas amžius – nuo pusės metų iki 10 mėnesių, didelių veislių šunų patinams nuo 12 mėnesių. Kada konkrečiau, sprendžiama pagal gyvūno veislę, jo dydį ir amžių, tai yra, kai gyvūnas yra visiškai fiziologiškai subrendęs.

Reikia turėti omenyje, kad nei kastracija, nei sterilizacija neatliekama rujos metu. Geriausiai kales rekomenduojama kastruoti/sterilizuoti tarp pirmos ir antros rujos arba praėjus dviems mėnesiams po rujos, kates – po pirmos rujos praėjus ne mažiau kaip savaitei.

Kastracija ar sterilizacija WELLVET klinikose

Kaip gyvūnas perneša operaciją?

– Prieš operaciją rekomenduojame atlikti gyvūno medicininę apžiūrą: kraujo tyrimus, kad žinotume ar gyvūnas yra tikrai sveikas. Jeigu šeimininkas pageidauja, galime atlikti ir ultragarsinį tyrimą, – sako K. Kulpanaitė.

Labai svarbu prisiminti, kad prieš operaciją gyvūnas 12 valandų būtų neėdęs. Jeigu operacija paskirta ryte, po vakarienės jam nereikėtų netgi užkandžiauti.

Operacijos atliekamos taikant saugią inhaliacinę narkozę, praėjus operacijai gyvūnas po 10–15 minučių jau gali eiti savomis kojytėmis.

Atliekant kastraciją patinams pašalinamos sėklidės, patelėms pašalinama gimda ir kiaušidės. Operacija katinėliui užtrunka apie pusvalandį, katytėms – iki valandos. Kiek užtruks šuns ar kalės kastracija arba sterilizacija, priklausys nuo gyvūno dydžio.

Kaip gyvūnas jaučiasi po operacijos?

– Pooperacinis laikotarpis nėra ilgas. Lengviausia operaciją perneša katytės – jos iškart būna ramios. Svarbiausia, ką turi daryti šeimininkas, stebėti gyvūną, kad jis neišsilaižytų siūlės vietos. Tam po operacijos gyvūnėliai aprengiami specialiais pooperaciniais rūbeliais, uždengiančiais operuotą vietą.

Po operacijos į veterinarijos kliniką eiti nebūtina. Paslėptoje siūlėje esantys siūlai ištirpsta patys, jų išimti nereikia.

Sterilizacija/kastracija neturi jokio ryškesnio poveikio gyvūno charakteriui, išskyrus tai, kad išnyksta lytinis potraukis. Gyvūnas bus ramesnis, meilesni ir paklusnesnis ir, žinoma, sveikesnis, – sako gydytoja Karolina Kulpanaitė, pastebėjusi, kad šių operacijų ypač padaugėja pavasarį.

Taigi pasirūpinkite savo augintinio sveikata ir gerove ir apsilankykite Marijampolės veterinarijos klinikoje WELLVET, V. Kudirkos g. 2, tel. +370 676 92252.

Visą gegužės mėnesį sterilizacijai ir kastracijai klinikose suteikiama 25 proc. nuolaida.