Kodėl dantų higiena svarbi augintinio sveikatai?
Dantų skausmai, burnos ertmės negalavimai kamuoja ne tik žmones, bet ir jų keturkojus draugus. Prasta burnos ir dantų būklė gali turėti įtakos gyvūno gerovei ir gyvenimo kokybei, o skausmingos dantų ligos gali sukelti ir kitas sveikatos problemas.
Prie burnos higienos pratinti nuo mažens
Atsakingi šeimininkai rūpinasi ne tik tuo, kad jų augintiniai šunys, o taip pat ir katės būtų sotūs, laiku išvesti į lauką, bet ir kad būtų sveiki. Deja, dažnai į vieną opiausių problemų – dantų higieną – nekreipiama dėmesio, nors iš tikrųjų tai turėtų būti viena iš gero šeimininko pareigų. Kaip tinkama mityba bei fizinis aktyvumas, taip ir jų dantų valymas, jų priežiūra turi tapti įprasta procedūra.
Šunį prie dantų valymo galima pratinti nuo 3–4 mėnesių. Iš pradžių reikėtų leisti susipažinti su valymo priemonėmis, apuostyti jas, palaižyti dantų pastą. Ji dažnai būna ir mėsos skonio, todėl keturkojams labai patinka netgi kai šeimininkas švelniai jo dantis ir dantenas pamasažuoja pirštu su trupučiu šios priemonės. Pripratus prie tokios procedūros, gyvūną galima supažindinti ir su dantų šepetėliu.
Gyvūnui augant ir pieniniams dantims keičiantis į nuolatinius, dantenos tampa jautresnės, tad šiuo gyvenimo etapu dantų valymas nerekomenduotinas. Išdygus nuolatiniams dantims ir sumažėjus dantenų jautrumui, galima atnaujinti higienos ritualą. Dantis valyti su specialiai gyvūnams pritaikyta dantų pasta ir šepetėliu. Renkantis priemones, svarbu atkreipti dėmesį į dantų šepetėlio dydį, formą bei šerelių minkštumą. Naudojamas taip pat skalavimo skystis, sukurtas specialiai naminiams gyvūnams.
Prie dantų valymo pripratusiems augintiniams rekomenduojama dantis valyti vakare po ėdimo. Valymo dažnis priklauso nuo augintinio dydžio: mažesniems rekomenduojama valyti kelis kartus per savaitę, didesniems – rečiau. Pratinimo laikotarpiu valyti patariama dažniau, ir svarbiausia – neužmiršti apdovanoti apdovanoti šuniuko skanėstu.
Ligą pirmiausia išduoda blogas burnos kvapas
Daugumai naminių gyvūnų dantų ir periodonto problemos prasideda jau nuo 3 metų. Kad augintinis turi šių problemų, pirmiausia išduoda blogas burnos kvapas, geltonai rudos apnašos ant dantų ar patamsėjęs dantų paviršius, taip pat paraudusios, patinusios, skausmingos ir kraujuojančios dantenos, klibantys, nulūžę ir iškritę dantys, patinimas snukio srityje, kramtymo įpročių pasikeitimas ir pasunkėjęs rijimas, padidėjęs seilėtekis.
Augintinis gali nuolat kasytis, trinti snukio sritį, prarasti apetitą, nebenori savo mėgstamų kramtomų skanėstų ar žaisti su kramtomaisiais žaislais.
Susidarę akmenys sukelia dantų ligas
Nevalant dantų ant jų paviršiaus susikaupia apnašos, kurių mechaniškai nenuvalius nuo sąlyčio su seilėmis jos pradeda kietėti – susiformuoja akmenys. Laikui bėgant dantų akmenys dirgina dantenas, skverbiasi gilyn link šaknų, sukelia uždegimą ir pažeidžia dantis palaikančias struktūras.
Dantų apnašos ir akmenys gali sukelti dantenų ligą – paradontozę, kuri plisdama gali sukelti bakterinį uždegimą burnos ertmėje ir dantenose, taip pat gali išplisti į kitas kūno sistemas ir sukelti infekcijas. Dantys tampa skausmingi ir pradeda klibėti. Augintinis jaučia skausmą net ėsdamas. Gera burnos sveikata gali padėti užkirsti kelią kepenų, širdies, inkstų ir sąnarių ligoms, kurias sukelia bakterijos iš burnos patenkančios į kraujotaką.
Būtina gydytojo apžiūra
Norint išvengti šių problemų būtina ne tik reguliariai valyti dantis, bet ir kartą metuose lankytis pas veterinarijos gydytoją, kuris apžiūrėjęs įvertins jo sveikatos būklę: kiek susikaupę dantų akmenų, ar nėra klibančių dantų, kitų didelių problemų – dantų ir dantenų uždegimo, auglių, žaizdų, gedimų. Po kruopščios apžiūros gali būti skiriamas gydymo planas. Jei pastebimi periodonto ligų požymiai, gydytojas gali parekomenduoti atlikti dantų rentgeno nuotrauką, bakterijų analizę, paskirti gydymą antibiotikais.
Gydytojo atliekama burnos higienos procedūra – vienas iš efektyvių būdų užtikrinti augintinio burnos sveikatą. Jos metu ultragarsiniu skaleriu yra nuvalomos apnašos ir dantų akmenys. Siekiant išlyginti mikropažeidimus, dantų paviršius poliruojamas specialiu geliu. Tokiu būdu sumažinama apnašų kaupimosi tikimybė ateityje.
Paprastai profesionalus gyvūnų dantų gydymas atliekamas su bendrąja nejautra. WELLVET klinikoje naudojama inhaliacinė narkozė, augintinis stebimas siekiant užtikrinti saugumą visos dantų valymo procedūros metu. Augintinio apžiūra prieš anesteziją kartu su reikiamais papildomais tyrimais, tokiais kaip kraujo analizė ar rentgeno nuotrauka, padeda parinkti kiekvienam gyvūnui tinkamiausius raminamuosius, skausmą mažinančius vaistus ir anestetikus, nuspręsti dėl pagalbinės terapijos poreikio.
Profilaktika – maistu
Gyvūno sveikatą išsaugoti ir periodonto ligų riziką sumažinti padeda kokybiškas gyvūno maistas. Tiems, kuriems dažniau nei įprastai reikia dantų valymo procedūrų, skiriama speciali dieta. Parenkamas toks gyvūnų maistas, kurio granulės yra didesnės. Taip skatinamas intensyvesnis kramtymas, o maiste esančios medžiagos tirpdo dantų apnašas. Tokią dietą mažam gyvūnui galima taikyti ir profilaktiškai. Reguliarus kramtomųjų skanėstų kramtymas padeda mechaniškai nuvalyti dantis ir dantenas, tokiu būdu padeda išvengti dantų apnašų bei akmenų susiformavimo. Svarbu atkreipti dėmesį, kad skanėstai būtų saugūs, ne per kieti ir atitiktų augintinio dydį ir aktyvumą. Kramtomieji skanėstai – gana kaloringi, todėl reikėtų tinkamai sureguliuoti maisto kiekį. Įvairių formų guminiai žaislai su nelygumais ir išsikišimais taip pat puikiai tarnauja dantų priežiūrai, masažuoja dantenas.
WELLVET veterinarijos klinikose teikiamos stomatologinės procedūros: išsami konsultacija, pieninių ar pažeistų dantų traukimas gydymo tikslais, dantų apnašų valymas ultragarsiniu skaleriu, taikant bendrąją anesteziją, dantų poliravimas.