Rentgenas, ultragarsas, laboratoriniai tyrimai

  • Rentgenografinis tyrimas šunims ir katėms
  • Kontrastinis rentgenografinis tyrimas
  • Morfologiniai bei biocheminiai kraujo tyrimai
  • Citologija

Rentgenografiniai tyrimai

Rentgenografinis tyrimas – tai mažai invaziškas ir greitas tyrimas, kurio metu yra naudojami rentgeno spinduliai. Tai tyrimas kuris naudojamas kaip pagalbinis tyrimas siekiant nustatyti tikslesnę diagnozę. Jo metu atliktos nuotraukos leidžia plačiau įvertinti galvos ir kaklo, krūtinės ląstos, stuburo, pilvo ertmės, klubų bei galūnių rentgeno kontrastiškas dalis ar rentgeno kontrastiškus pakitimus.

Galvos rentgenografija

Dažniausiai atliekama norint įvertinti kaukulės kaulų struktūros pokyčius, žandikaulio pakitimus, dantų šaknų ir dantų pakitimus, galimus lūžius ar onkologinius susirgimus bei aptikti nosiaryklės ir gerklės srityje galimus rentgeno kontrastiškus svetimkūnius, plačiau įvertinti audinių tynius bei jų lokalizaciją.

Kaklo rentgenografija

Dažniausiai atliekama norint įvertinti kaklo audinių gerklų ir trachėjos rentgenokontrastiškus pakitimus. Onkologinius pakitimus lokalizuotus kaklinėje dalyje, audinių tynį trachėjos vientisumo pakitimus, galimų svetimkūnių lokalizaciją ir t.t.

Stuburo rentgenografija

Dažniausiai atliekama norint įvertinti stuburo srities kaulinių struktūrą. Atskirai gali būti tiriamos kaklinė, krūtininė, juosmeninė, kryžkaulinė ir uodegos stuburo dalys.

Krūtinės ląstos rentgenografija

Dažniausiai atliekama norint įvertinti krūtinės ląstoje esančių organų bei pačios ląstos ir ją supančių kaulų būklė. Onkologines pokyčius plaučiuose aplink širdį ląstos ertmėje ar ant jos sienos. Plaučių emfizemą, edemą, uždegiminius pokyčius, kraujotakos sutrikimus, endo parazitų invazija, trachėjos kolapsą. Krūtinės ląstos hemotoraksą, piotoraksą ir t.t. Diafragmos vientisumo pokyčius.

Pilvo ertmės rentgenografija

Dažniausiai atliekama siekiant įvertinti pilvo ertmėje lokalizuotų organų rengenokontrastiškus pakitimus: onkologinius darinius, kurie yra rentgeno kontrastiški, kepenų dydžio pakitimus, žarnyno kaprostazei, žarnų meteorizmui, svetimkūnių lokalizacijai bei žarnyno perforacijos aptikimui. Pilvo ertmės ascito ar hemoragijos diagnostikai atlikti. Skrandžio išsiplėtimo, uždegimo, bei jame esančių svetimkūnių aptikimui ir t.t.

Klubų rentgenografija

Atliekama norint atlikti klubų displazijos tyrimą, įvertinti traumos metu patirtų lūžius ar sumušimus klubų srityje, šlaunikaulio išnirimui ir t.t.

Galūnių rentgenografija

Dažniausiai atliekama siekiant įvertinti kaulų lūžius, išnirimus, sumušimus aplinkinių audinių tynio vertinimui. Siekiant atlikti alkūnės displazijos tyrimą bei įvertinti kitų sąnarių būklę.

Kontrastinė rentgenografija

Atliekama su rentgeno kontrastiška medžiaga siekiant įvertinti obstrukcijos vietą virškinamajame trakte, kuomet svetimkūnis nėra rentgeno kontrastiškas. Taip pat naudojama siekiant nustatyti ektopinio šlapimkanalio atsivėrimo vietą ir t.t.

Ultragarsiniai tyrimai

Ultragarsinis tyrimas – tai neinvazinis tyrimo metodas audinių struktūriniams pakitimams pastebėti ultragarso (echoskopo) pagalba. Echoskopija yra saugi, nekenksminga ir neskausminga diagnostinė procedūra, paremta nevienodu ultragarso bangų atsispindėjimu nuo įvairaus tankio kūno audinių. Tyrimo metu įvertinama organų struktūra, dydis, patologiniai pakitimai, jų pobūdis, išplitimas, kraujotakos ir širdies veiklos rodikliai, kraujo tėkmės greitis ir kryptis, širdies ir kraujagyslių būklė nustatoma bei įvertinama naudojant Doplerio ultragarsinį tyrimą.

Echoskopiniu tyrimu greitai ir patikimai diagnozuojamos širdies ,pilvo organų, inkstų ir šlapimo pūslės ligos. Echoskopinis tyrimas būtinas siekiant tiksliai nustatyti tokias širdies patologijas kaip endokardiozė, diliatacinė kardiomiopatija, hipertrofinė kardiomiopatija, plaučių bei aortos stenozė ir t.t. Taip pat gali padėti aptikti edemos požymius plaučiuose, geriau lokalizuoti onkologinius pakitimus ant krūtinės ląstos sienos. Padeda įvertinti tiksliau kepenų struktūrinius pokyčius tokius kaip kepenų cirozę, uždegimą, lipidozę, tulžies pūslės išsiplėtimą ar obstrukciją, nustatyti turinio konsistenciją. Galima įvertinti inkstų uždegiminius procesus, hidronefrozę, sedimentų ir akmenų formavimąsi inkstų viduje ir t.t. Padeda įvertinti virškinamojo trakto sutrikimus tokius kaip kaprostazę, meteorizmą, žarnyno bei skrandžio gleivinės  audinių uždegimą, perforacijas, žarnų invaginaciją, padeda aptikti svetimkūnius žarnyno trakte bei skrandyje. Naudojama echoskopija šlapimo pūsliai vertinti, padeda diagnozuoti sedimentų bei akmenų buvimą šlapimo pūslėje, šlapimo pūslės sienelės struktūrinius pokyčius įvertinti.

Labaratoriniai tyrimai

Dažniausiai atliekami labaratoriniai tyrimai morfologinis ir citologinis kraujo tyrimas įvairūs biocheminiai kraujo tyrimą, šlapimo biocheminis ir mikroskopinis tyrimas. Ausų landos turinio mikroskopavimas bei greitieji testai skirti specifinėms kačių ir šunų ligoms diagnozuoti tokes kaip FIV, FeLV, CPV, Toksaplazmozę, giardia ir t.t.

Morfologinis ir citologinis kraujo tyrimas skirtas įvertinti kraujo forminių elemtų pokyčius ir jų pasiskirstymą. Tai padeda nustatyti uždegiminius procesus gyvūno organizme, padeda nustatyti aneminius procesus ar patvirtinti dehidratacijos buvimą, taip pat padeda aptikti specifines ligas tokes kaip babesiosis, mikoplazmą, anaplazmozę ir t.t.

Biocheminiai kraujo tyrimai tai pirminis tyrimas vidaus organų funkcijai vertinti. Dažniausia atliekami tyrimai siekiant įvertinti kepenų, inkstų, kasos funkcijai. Biocheminis tyrimas taip pat naudojamas prieš atliekant bendrą nejautą augintinui, taip preliminariai įvertinamas jo gebėjimas metabolizuoti narkozei vartojamas medžiagas.

Šlapimo biocheminis ir mikrospinis tyrimas naudojami siekiant tiksliau diagnozuoti šlapimo takų patologijas. Biocheminis tyrimas padeda nustatyti šlapimo takų uždegimą kartu su biocheminiu kraujo tyrimu taip pa įvertinti inkstų funkciją ar nustatyti diabetą. Mikroskopavimas dažniausiai atliekamas siekiant diagnozuoti sedimentų buvimą šlapimo takuose ir diferencijuoti šlapimo kristalus.

Ausų landos mikroskopavimas atikamas esant išorinės ausies uždegimui. Mikrokopavimo esmė nustatyti sukėlėja kas lengviau padeda pasirinkti tinkamą gydymo planą.