Sveika šypsena: kaip gyvūnus apsaugoti nuo parodontozės?
Parodontozė – tai lėtinė infekcinė periodonto (priedantinių audinių,dantenų) liga, kurios pasekmėje augintiniai dažnai netenka dantų. Parodontą sudaro dantenos, danties šaknies aplinkiniai audiniai, žandikaulio dantinė atauga.
Parodontoze dažnai serga mažųjų veislių atstovai: jorkšyro terjerai, „toy“ veislių šunys, čiuhuahua, pekinai, bišonai ir kita. Ši patalogija neaplenkia ir kačių populiacijos.
Kaip susergama parodontoze?
Besikaupiančios dantų apnašos sukelia dantenų uždegimą, kuris negydomas pereina į antkaulį. Uždegiminio antkaulio apimtis didėja, jis pradeda iš alveolės stumti dantį, taip apnuogindamas jo šaknį. Tarp danties šaknies ir jį supančių audinių ir raiščio susidaro kišenė, joje toliau kaupiasi dantų apnašos ir maisto likučiai. Dantis tampa jautrus, pradeda klibėti, sukelia diskomfortą kramtant pašarą, lakant vandenį bei lekuojant. Dažnai gyvūnas netenka dantų, o danties buvimo vietoje susidaro burnos ertmės fistulės.
Kaip gydoma parodontozė?
Pirmiausia atliekama išsami augintinio snukio apžiūra, įvertinamas kietųjų ir minkštųjų apnašų kiekis. Paskiriamas profesionalus viršdanteninių ir podanteniniu apnašų valymas ultragarsiniu skaleriu ir atliekamas dantų poliravimas, kurio metu panaikinami mikro įtrūkimai emalyje, ko pasekoje dantų apnašos kaupiasi žymiai lėčiau, įvertinamos kišenės ir jų gylis atsiradęs uždegimo metu. Paskiriamas medikamentinis gydymas ir kontrolinis vizitas pas veterinarijos gydytoją.
Ar žinote, kad šunims ir katėms pieniniai dantys keičiasi iki 7 gyvenimo mėnesio?
Jei po šio laikotarpio augintinio burnos ertmėje pastebite po dvi poras tos pačios eilės dantų – jūsų augintiniui reikėtų pasirodyti veterinarijos gydytojui.