Klubo ir alkūnės sąnario displazija: požymiai ir gydymas
Kas yra klubo ir alkūnės sąnario displazija?
Displazija – sąnario vystymosi sutrikimas, kurį dažniausiai lemia genetinė predispozicija, netinkamo fizinio krūvio taikymas, nepilnavertė mityba.
Šis sutrikimas dažniau pastebimas didelių ir gigantinių veislių tarpe, tokių kaip Labradoro retriveriai, Vokiečių aviganiai, Dogai, Rotveileriai ir kt., tačiau gali būti ir mažesnių veislių tarpe.
Displazija vystosi klubo ir alkūnės sąnariuose.
Klubo displazijos metu, sutrikus šlaunikaulio galvutės ir klubaduobės vystymuisi, šis sąnarys tampa nestabilus ir gali atsirasti jo išnirimas. Dėl neišsivysčiusių kaulų struktūrų kenčia sąnariniai paviršiai, ko pasekoje atsiranda artritas, vėliau pereinantis į osteoartritą, vystosi osteofitai (ataugos).
Patys pirmieji klubo displazijos požymiai: esant šiai problemai ir jai progresuojant, gyvūnas palaipsniui ima jausti didėjantį skausmą. Nykstant šlaunies srityje esantiems raumenims, stebimas apsunkintas vaikščiojimas, dažniau pastebima „zuikio eisena“, gyvūnas vengia aktyviai judėti.
Uždelsus ir laiku nepradėjus gydymo, klubo sąnario amplitudė ima mažėti.
Alkūnės sąnario displazija dažnai siejama kartu su klubo sąnario displazija, tačiau gali ir neturėti sąsajos. Alkūnės sąnarį sudaro trijų kaulų paviršiai: stipinkaulis, alkūnkaulis ir petikaulis. Dėl augimo anomalijų, nevienodo kaulų ilgio ir sutrikusių augimo zonų užsidarymo, vystosi alkūnės sąnario displazija. Šis susirgimas taip pat yra paveldimas genetiškai, o negydant – progresuoja.
Susirgimai diagnozuojami ortopedinės apžiūros metu ir atliekant rentgeninį tyrimą.