Veterinarinė profilaktika

  • Šunų ir kačių infekcinių ligų profilaktika – profilaktinė vakcinacija (skiepai)
  • Užsikrėtimo blusomis, erkėmis ir kitais išorės parazitais (ektoparazitais) profilaktika – apsauga nuo užsikrėtimo
  • Šunų ir kačių profilaktinė dehelmintizacija – vaistų nuo kirmėlių (helmintų) sušėrimas profilaktikos tikslais

Veterinarinė profilaktika

Profilaktika tai visuma priemonių, padedančių saugoti ir stiprinti sveikatą bei vengti ligų.

Profilaktinė vakcinacija yra atliekama tik kliniškai sveikiems, dehelmintizuotiems gyvūnams.

Šuniukai yra skiepijami 6-7 sav. nuo Parvovirusinio  enterito. Nuo 8 sav. kompleksine vakcina aktyviai imunizacijai nuo šunų maro viruso, parvoviruso, 1 ir 2 tipo adenoviruso, paragripo viruso bei leptospirozės. Nuo 12 sav. kartojama kompleksinė vakcinacija nuo ankščiau minėtų ligų bei papildomai vakcinuojama nuo pasiutligės viruso. Tolimesnė vakcinacija yra periodiškai kartojama pagal vakcinos gamintojo nurodymus ir šalyje galiojančius įstatymus.

Kačiukai yra vakcinuojami pirmą kartą 8-9 sav. kompleksine vakcina aktyviai imunizacijai nuo kaliciviruso, 1 tipo kačių herpes viruso bei panleukopenijos viruso. Antra kartą vakcinuojama nuo 12 sav. kartojama kompleksinė vakcinacija nuo ankščiau minėtų ligų bei papildomai vakcinuojama nuo pasiutligės viruso. Tolimesnė vakcinacija yra periodiškai kartojama pagal vakcinos gamintojo nurodymus ir šalyje galiojančius įstatymus.

Profilaktinė dehelmintizacija – vaistų nuo helmintų sušėrimas. Jauniems augintiniams (šunims ir katėms) iki 1 metų amžiaus rekomenduojama dehelmintizaciją atlikti 1 kartą per mėnesį. Suaugusius augintinius rekomenduojama dehelmintizuoti 1 kartą per sezoną, kas 3 mėn. Vaistai nuo helmintų gydo cestodų ir nematodų infekcijas bei apsaugo nuo pakartotinio užsikrėtimo.

Ektoparazitų profilaktikai yra naudojamos įvairios priemonės: antkakliai, užlašinami tirpalai arba tabletės. Profilaktikos priemonės yra parenkamos kiekvienam gyvūnui individualiai atsižvelgiant į sveikatos būklę bei poreikius. Dažniausiai sutinkami ektoparaztai yra erkės ir blusos. Užsikrėtimas blusomis gali sukelti alerginį dermatitą, stiprus ir negydomas užsikrėtimas blusomis gali sukelti ameniją. Tinkama profilaktika nuo ektoparazitų apsaugo augintinį nuo erkių pernešamų ligų, tokių kaip babeziozė, anaplazmozė, erlichiozė ir boreliozė (Laimo liga). Ektoparazitų profilaktika yra būtina temperatūrai lauke laikantis apie 50C ir daugiau.