Dažniausiai diagnozuojama širdies patalogija katėms


Dažniausiai diagnozuojama širdies patalogija katėms

Hipertrofinė kardiomiopatija – kas tai?

Hipertrofinė kardiomiopatija (HKM) – dažniausiai diagnozuojama širdies patalogija katėms. Jos metu širdies raumuo pradeda storėti, taip sumažėjant širdies darbo efektyvumui. HKM atsiradimo priežastys nėra visiškai aiškios, tačiau pastebėta, kad ši liga dažniau pasireiškia veislinėms katėms: Meino meškėnams, Ragdoll (skudurinukėms), britų trumpaplaukėms, sfinksams, Kornvalio reksams ir Persų veislių katėms.
Ligos eiga ir prognozė gali būti įvairi, tačiau laiku atlikta diagnostika ir suteiktas gydymas gali pristabdyti ligos eigą, taip sumažinant riziką pasireikšti tam tikrai simptomatikai.
HKM metu dažniausiai pastebimas kairės pusės skilvelio sustorėjimas, dėl to sumažėja išstumiamo kraujo kiekis į apytakos ratus. Kompensuojant sumažėjusį kiekį, padidėja širdies susitraukimų dažnis. Esant greitesniam širdies darbui ir mažam išstumiamo kraujo kiekiui, širdies raumuo negauna pakankamo kiekio deguonies, kas gali sukelti širdies raumens pažeidimus.

 

Klinikinė simptomatika

Dažniausiai požymių, kad gyvūnas serga HKM, nėra. Gali atsirasti bendriniai simptomai: apatiškumas, pasunkėjęs kvėpavimas arba lekavimas (katėms nebūdinga).
Vėlesnėse ligos stadijose gali pradėti formuotis trombai, kurie iš širdies gali patekti į kitas kraujagysles ir suformuoti trombus jose. Dažniausiai atitrūkęs trombas nukeliauja į femoralinę arteriją, joje sutrikdydamas kraujotaką. Dėl to gyvūnas pradeda nevaldyti galinių kojų ir jaučia didelį skausmą.

 

Diagnostika

Siekiant nustatyti HKM, atliekamas nuodugnus klinikinis tyrimas ir širdies ultragarsinis tyrimas. Jo metu įvertinamas širdies sienelės storis. Taip pat, galima pastebėti ar nėra trombo formacijai būdingų požymių. Vertinant susirgimą, gali būti atliekamas ir rentgeninis tyrimas, elektrokardiografija bei kraujo morfologinis ir biocheminis tyrimai. Taip pat, rekomenduojama atlikti skydliaukės tyrimus, siekiant išsiaiškinti pagrindinę ligos priežastį.

 

Gydymas

Deja, ši liga nėra išgydoma, tačiau skiriamas medikamentinis gydymas siekiant išvengti galimų komplikacijų.
Gydymo metu stengiamasi sumažinti širdies susitraukimų dažnį. Vengiant trombų formavimosi, skiriami vaistai kraujui skystinti. Jei apžiūros metu pastebimi ritmo sutrikimai, skiriami vaistai ritmo sutrikimams kontroliuoti.

 

Prognozė

Laiku pastebėta liga ir laiku skirtas gydymas gali užkirsti kelią trombų formavimuisi bei prailginti gyvenimo laiką ir kokybę.