Kodėl mažiems šunims kasmet reikia atlikti širdies patikrą?


Kodėl mažiems šunims kasmet reikia atlikti širdies patikrą?

Endokardiozė – kas tai?

Tai širdies liga, kada yra pažeidžiami vožtuvai, esantys tarp prieširdžių ir skilvelių. Dažniausiai pažeidžiamas dviburis vožtuvas, esantis kairėje širdies pusėje, rečiau pažeidžiami abu, dar rečiau – tik dešinysis. Ši širdies patologija dažniausiai pasireiškia mažesnių veislių šunims vėlyvesniu gyvenimo tarpsniu, apie 8–10 metus. Patologijai esant, pažeisti vožtuvai sustorėja, praranda savo taisyklingą formą, todėl jiems užsidarant susiformuoja tarpas, per kurį kraujas pradeda tekėti kita kryptimi, tai vadinama vožtuvų nepakankamumu arba regurgitacija. Paprastai kraujas širdyje visuomet teka viena kryptimi, iš prieširdžių į skilvelius, o iš jų į kraujotakos sistemą. Esant pralaidumui ties vožtuvais, dalis kraujo iš skilvelio grįžta atgal į prieširdį, dėl to sumažėja kraujo, kurį gali prieširdis priimti iš kraujotakos kito širdies ciklo metu. Su tuo kovodama širdis adaptuojasi, plėsdama prieširdį tam, kad jis galėtų priimti tiek grįžtantį kraują iš prieširdio, tiek reikiamą kiekį iš kraujotakos sistemos, tai vadinama kompensacijos stadija. Ligai progresuojant širdis nebegali kompensuoti pakankamai, kad išlaikytų tvarkingą funkcionalumą, kol galiausiai ji ima dekompensuoti ir susiformuoja širdies nepakankamumas.

 

Diagnozavimas ir klinika

Pradinėse ligos stadijose augintinis gali atrodyti visiškai sveikas, nes širdis gana gerai prisitaiko prie pirminių pakitimų. Vėliau gali formuotis tokie simptomai kaip sausas kosulys, fizinio krūvio netoleravimas, suprastėjęs apetitas, krintantis svoris. Prasidėjus širdies nepakankamumui, klinika tampa daug stipresnė, šuo ima labai kosėti, pasunkėja kvėpavimas, gyvūnas tampa apatiškas, kartais kosėdamas gali atkosėti į seiles panašų turinį su krauju.
Veterinarijos gydytojas per apžiūrą gali išgirsti širdies ūžesį, indikuojantį apie ankstyvą ligos stadiją. Vėlyvesnėse stadijose taip pat girdimi papildomi garsai plaučiuose, kurie gali rodyti skysčių kaupimąsi plaučiuose dėl širdies nepakankamumo formavimosi. Siekiant diagnozuoti šią ligą, reikalingas širdies echoskopinis tyrimas. Taip pat, kad būtų galima skirti tikslesnį gydymą, atliekamas rentgeno tyrimas ir elektrokardiograma.

 

Gydymas

Jis skiriasi nuo ligos stadijos. Pačioje pradžioje, esant tik širdies ūžesiui, gydymo medikamentais tikslas – sumažinti kraujo spaudimą į širdį, taip palengvinant kraujo išstūmimą iš jos į kraujotakos sistemą, taip siekiama sumažinti grįžtamojo kraujo į prieširdį kiekį.
Vėlesnėse ligos stadijose skiriami papildomi medikamentai, tokie kaip skysčius varantys, esant plaučių edemai, širdies susitraukimą stiprinantys vaistai ir antiaritminiai vaistai retais atvejais, kada susiformuoja širdies aritmijos.

 

Prognozė

Ši liga gali progresuoti labai įvairiai, todėl pačioje ligos pradžioje jos eigą prognozuoti sunku. Kai kuriais atvejais ši liga vystosi labai lėtai ir paskutines stadijas gali pasiekti tik po kelių ar keliolikos metų arba nepasiekti jos visai, bet paprastai progresuoja daug greičiau ir širdies nepakankamumas susiformuoja vos per kelis mėnesius. Anksčiau diagnozavus širdies patologiją ir pradėjus gydymą, galima ilgesniam laikui užtikrinti geresnę augintinio gyvenimo kokybę ir ilgesnę trukmę.

 

Prevencija

Yra žinoma, kad ši liga yra ne tik įgyjama, bet ir gali būti genetiškai paveldima, tai buvo pastebėta tiriant Kavalieriaus Karolio spanielius. Paprastai augintiniams nuo 8 metų amžiaus rekomenduojama bent kartą per metus atlikti širdies patikrą. Genetinį polinkį turinčių veislių gyvūnus rekomenduojama tikrinti jaunesnius, nes patologija gali pasireikšti anksčiau.